O plemeni

 

Bullmastiff byl vyšlechtěn z mastifa a buldoka. Jeho příběh začíná v Anglii kolem roku 1860, kdy jeho prací bylo hledat a zadržet pytláky na obrovských Downtonských opatstvích. Psi s tmavě žíhanou srstí byli pro tuto práci upřednostňováni, protože v noci bylo těžší je vidět. Pes byl uznán jako vlastní plemeno v Anglii v roce 1924 a ve Spojených státech amerických v roce 1933.

Samotný bullmastif může pro některé lidi znít tak, že je zastraší. Toto zvíře je skutečně avatarem velkého, mocného psa s průměrným vzhledem. Ale některé z těchto pohledů lidí jsou klamné. Pes je velký a silný, ale také citlivý, milý, klidný a věrný pes, který touží po lidské společnosti a vedení. Díky tomu velmi dobře reaguje na výchovu k poslušnosti a může žít mírumilovně s dětmi a dalšími domácími mazlíčky. Na druhou stranu je sebejistý a nebojácný a nemá problém „sundat“ vetřelce, kteří ohrožují jeho rodinu. Je důležité, aby majitel byl pevný, důsledný a aby miloval tohoto psa, který je tak mocný.

Dalším rysem bullmastiffa je, že je relativně tichý, protože utajení je ctnost. Nepotřebuje velké cvičení, jen důslednou výchovu a vyžaduje každodenní procházku, aby uspokojil instinkt psa, aby se „jen tak potuloval“. Protože pes je tichý a není příliš energický, může žít šťastně v bytě nebo v domě s menším dvorem nebo zahradou. Neměl by být vystaven velmi horkým nebo velmi nízkým teplotám. Bullmastiff je robustní pes a dožívá se v průměru 8 let. 

 
***************************************************************************************************************************************************************************************

 

Standard F.C.I. číslo: 157 / 02.03.1988

Název plemene: Bullmastif

Originální název plemene: Bullmastiff

Země původu: Velká Británie

Klasifikace F.C.I.:

Skupina - 2 pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Sekce - 2 molossoidní

Celkový vzhled: Plný síly, vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně. Je vyrovnaný a aktivní.

Povaha: Velmi činorodý, ostražitý a věrný.

Temperament: Plný síly, vytrvalý, aktivní a spolehlivý.

Velikost, proporce, substance:

Kohoutková výška:

psi: 65 až 68,5 cm

feny: 61 až 66 cm

Váha:

psi: 50 až 59 kg

feny: 41 až 50 kg

Hlava a lebka: Hlava je při pohledu ze všech stran velká a kvadratická; na čele se tvoří lehké vrásky, jakmile je vzbuzena pozornost psa. Tyto vrásky však v klidu nejsou vidět. Obvod lebky by měl odpovídat kohoutkové výšce. Lebka je hluboká a široká s dobře vyplněnými lícemi. Výrazný stop.

Oči: Tmavé nebo oříškově hnědé, jsou středně velké, posazené od sebe asi tak na šířku tlamy, mezi nimi je střední rýha. Světlé nebo žluté oči jsou velmi nežádoucí.

Uši: Ve tvaru písmene V, složené dozadu, daleko a vysoko nasazené ve stejné výši jako týlní hrbol, čímž propůjčují hlavě kvadratický vzhled, což má velký význam. Uši jsou malé a jejich barva je tmavší, než barva srsti na těle. Jakmile je vzbuzena pozornost psa, špičky uší se nacházejí na jedné úrovni s očima. Růžové uši (jako u chrta) jsou navýsost nežádoucí.

Morda: Tlama je krátká; vzdálenost od špičky čenichu ke stopu obnáší zhruba třetinu celkové délky hlavy od špičky nosu k vrcholu týlního hrbolu. Morda pod očima je široká a až ke špičce čenichu si zachovává zhruba stejnou šířku. Ten je tupý a kvadraticky řezaný, s horní linií tlamy tvoří pravý úhel a je ve správném poměru k lebce.Tlama z profilu není ani špičatá, ani klenutá, ale plochá. Dolní čelist je široká až do konce.

Nos: Nos je široký, se široce otevřenými nosními otvory.

Pysky: Pysky nevisí, nikdy nesmí přesahovat dolní okraj dolní čelisti.

Zuby: Žádoucí je klešťový skus, malý předkus nevadí, ale neměla by se mu dávat přednost. Špičáky jsou velké a osazené široko od sebe, ostatní zuby jsou silné, stejnoměrné a dobře uložené v čelisti.

Krk: Patřičně klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý, a obvod téměř odpovídá obvodu hlavy.

Tělo: Je kompaktní a podsadité.

Hrudník: Hrudník je hluboký a široký a dosahuje hluboko mezi hrudními končetinami.

Hřbet: Hřbet nesmí být tak krátký, aby to mělo vliv na pohyblivost bullmastiffa. Kapří hřbet nebo spadající hřbet jsou velmi nežádoucí.

Ocas: Vysoko nasazený, u kořene silný, ke špičce se zužuje, jeho délka dosahuje až k hleznům. Je nesen rovně nebo v oblouku, ale nikdy svisle nahoru jako u chrta. Ocas ve tvaru rukojeti pumpy je vysoce nežádoucí.

Hrudní končetiny: Hrudní končetiny jsou silné a rovné, se silnými kostmi. Jsou postavené široko od sebe.

Nadprstí: rovné a silné.

Plece: svalnaté, šikmé a plné síly, nicméně ne přehnané.

Hrudní kost: dosahuje hluboko.

Tlapy: dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy. Tvrdé polštářky. Žádoucí jsou tmavé drápy. Prošlápnuté tlapky jsou vysoce nežádoucí.

Pánevní končetiny: Pánevní končetiny silné a svalnaté, lýtko dobře vyvinuté. Známky síly a pohyblivosti bez náznaků těžkopádnosti.

Bederní partie: široké a svalnaté s odpovídající hloubkou slabin.

Hlezna: přiměřeně úhlená.

Tlapy: dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy. Tvrdé polštářky. Žádoucí jsou tmavé drápy. Prošlápnuté tlapky jsou vysoce nežádoucí.

Kravský postoj vysoce nežádoucí.

Osrstění: Krátké a tvrdé, odolné proti počasí a těsně přiléhá k tělu. Dlouhé, hedvábné nebo vlnité osrstění je nepřípustné.

Barva srsti: Jakýkoliv odstín žíhané, jelení červeni nebo hnědé. Barva musí být bez stínů a jasná. Malé bílé odznaky na hrudi jsou povoleny. Ostatní bílé odznaky jsou nežádoucí. Černá tlama se k očím zesvětluje, tmavé lemy očí podtrhují výraz.

Způsob chůze: Pohyb vykazuje sílu a účelnost. Při přímém pohybu by se neměly ani hrudní ani pánevní končetiny křížit nebo "plést"; pravá hrudní končetina a levá pánevní končetina by se měla zvedat a pokládat současně. Pevný hřbet, který neovlivňuje nepříznivě silný posuv pánevních končetin, poskytuje vyrovnaný a harmonický pohyb.

Vady: Veškeré odchylky od uvedených bodů by se měly posuzovat jako chyby, jejichž hodnocení musí přesně odpovídat míře a závažnosti odchylky.

Poznámka: Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, plně spuštěná do šourku.