"Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata" 

Gene Hill

 

------------------------------------------------------------------------------------

 

V naší chovatelské stanici nemáme momentálně žádná štěňátka.

 

Štěňátka plánujeme v roce 2024 a přijímáme rezervace.

                                                            

-----------------------------------------------------------------

Co je o štěněti důležité vědět?

Při výběru štěněte je důležité vědět, kde štěně vyrůstalo, jestli bylo v kontaktu s jinými psy, dětmi, lidmi, jinými zvířaty apod.. Štěněčí věk do doby, než je z vrhu odvedeno, totiž velmi ovlivní jeho budoucí povahu a chování. Všechny tyto faktory následně ovlivní jeho soužití v budoucí lidské smečce.

Pokud štěňata rostou venku nebo v kotcích, kde se jim nikdo nevěnuje a nemají žádné zkušenosti s lidmi, nesou si následky celý život. Takový pes může zůstat bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Správný chovatel vychovává svá štěňata doma. Socializace štěňat je velmi důležitá pro jejich další správný psychický vývoj. Jednoznačně tedy platí, že čím lépe štěně do doby vašeho odběru vyrůstá a je tedy kvalitně socializováno, tím lépe se přizpůsobí svému novému prostředí.

Důležité je také vidět rodiče, většinou matku, a prozkoumat její chování, jednak proto, že mnohé povahové rysy se dědí a také z důvodu, že štěně je s matkou neustále a její chování a zvyky se přenáší i na štěně. Proto pokud je matka neurotická a agresivní, je velmi pravděpodobné, že toto chování bude mít v dospělosti i štěně a naopak. Naše doporučení tedy zní: nikdy nepořizujte štěně neuváženě a v časové tísni, ale navštivte danou chovnou stanici několikrát a sledujte, jak chovatel přistupuje ke svým chovancům a současně pozorujte chování matky a vývoj štěňat.

Při výběru štěněte pravdivě uveďte informace, k čemu si štěně kupujete, pokud jste začátečníci, chovatel je schopen vám poradit, které štěně bude pro vás nejvhodnější. Například k výstavním účelům se lépe hodí štěňata klidné a vyrovnané povahy.

Kdy si odnést štěně od chovatele?

Čím déle zůstane u fenky a ostatních štěňat, tím lépe se seznámí s komunikací mezi psy, a později, při setkáni s jinými psy, nebude mít problémy. Ovšem čím déle bude v tomto prostředí, tím hůře si bude přivykat na lidský život. Pokud si nejste jisti, zda se chovatel dostatečně věnuje kontaktu se štěňaty, neberte si nikdy štěně starší 8 týdnů. v této době se dá ještě poměrně dobře socializovat i pokud tomu doposud tak nebylo. Odběr štěněte je tedy vhodný od 7. do 9. týdne věku. Pokud je ovšem štěně dobře socializované je možné odebrat i později, ale musíme mít jistotu, že chovatel socializaci nepodcenil.

Jak si správně štěně vybrat?

Všechna štěňata jsou neodolatelná, mají své kouzlo, a vy byste si je nejraději odnesli domů všechna. Nenechte se však ovládnout city, a štěně vybírejte podle určitých aspektů. Čím více zjistíte o původu a vývoji štěněte, tím více starostí v budoucnu si ušetříte. A teď několik rad:

štěně vybírejte, pokud možno, bez přítomnosti vašich dětí, mohly by vás při výběru ovlivnit

štěňata si prohlížejte, pokud je to možné, bez přítomnosti jejich matky

nedejte na výmluvy, které mají vysvětlit, proč štěně nevypadá příliš zdravě

pokud nechcete mít dospělého psa rváče, nevybírejte si právě nejdravější štěně

nevybírejte ze soucitu nejustrašenější štěně, které se krčí někde v koutě

pokud je některé ze štěňat levnější, zjistěte důvod, má pravděpodobně nějakou vadu v exteriéru a později nemusí být takový pes zařazen do chovu

 

Jak poznám, že je štěně zdravé?

hustá, lesklá srst bez holých míst a strupů

čistá pokožka i uši

oči čisté a jasné, bez výtoků

chrup je pravidelný

bříško není neobvykle nafouknuté, úplně plné bříško po jídle je však normální

řitní otvor je čistý, není potřísněn výkaly

stolice je tuhá

stavba těla je dobrá, štěně není ani vyzáblé, ani příliš tlusté

pes by měl mít viditelná obě varlata

 

Jak pozorovat štěně při výběru?

Při několika návštěvách, předcházejících koupi štěněte, pozorujte, jak si štěňata spolu hrají. Štěňata se pošťuchují a koušou a přitom se učí, jak spolu mají zacházet. Štěně, které je ve smečce dominantní, bude pravděpodobně dominantní i v dospělosti, a bude tedy potřebovat důslednější výchovu. Většinou se ve vrhu najde i štěně, které je bázlivé a drží se stranou. Pro začátečníka není vhodná ani jedna z těchto variant.
Pokud jsou štěňatům více, jak čtyři týdny, jděte k nim. Pokud jsou vyděšená tím, že jste se k nim přiblížili a uhýbají znamená to, že nemají dobré zkušenosti s lidmi a vy si musíte postupně získat jejich důvěru, což nebývá příliš snadné. Pokud štěňata vyčkávají nebo jsou dokonce zvědavá přiklekněte k nim, a lákejte je k sobě. Zdravá a dobře vyvinutá štěňata k vám přiběhnou, v čele s vůdcem smečky.
Štěně, které má již více než šest týdnů, a které jste si už vybrali, s sebou odneste do místnosti, ve které ještě nebylo, a pozorujte jeho chování. Štěně by mělo začít zvědavě prozkoumávat místnost. Pokud zůstane sedět vystrašeně v koutě znamená to, že je bázlivé, a pravděpodobně takové bude i v budoucnosti. Po chvíli pozorování se štěně pokuste k sobě přilákat, mělo by přiběhnout. Výchova takovéhoto štěněte bude méně náročná, než výchova plachého jedince. Pokud štěně není příliš unavené, můžete se pokusit o hru, například s míčkem. Zdravé štěně se bude pokoušet ihned míček ulovit. Pokud jste se štěnětem v místnosti sami, zkuste zjistit, jak reaguje na zvuk. Zatleskejte, štěně by se mělo zajímat o to odkud zvuk přichází, štěně, které uteče je bázlivé.

Jak zrealizovat koupi štěněte?

O prodeji štěněte by měla být sepsána kupní smlouva, která chrání jak chovatele, tak vás. Měly by zde být uvedeny konkrétní údaje o štěněti, jeho tetovací číslo, zda je štěně zdravé, nejeví žádné známky nemoci a nemá žádnou genetickou vadu, zda je očkované a odčervené. Před podepsáním smlouvy byste si měli štěně důkladně prohlédnout. Podle občanského zákoníku má každý nový majitel psa právo na šestitýdenní záruku, kterou může uplatnit na zatajené vady, což jsou vady, o kterých vás chovatel neinformoval, a které jste zjistili vy nebo veterinární lékař až po příjezdu domů. Pokud kupujete čistokrevné štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, měli byste od chovatele dostat průkaz původu a očkovací průkaz. Bez průkazu původu se nemůžete účastnit výstav ani se zapojit do chovu. Očkovací průkaz je důležitým dokumentem o vakcinaci štěněte. Většina štěňat při odběru je již očkovaná a odčervená, o provedeném očkování musí být zápis v očkovacím průkazu. Tetování štěněte zajišťuje příslušnost k rodokmenu a provádí se v příslušném chovatelském klubu. Štěně bývá tetováno do ucha nebo na vnitřní straně stehna, vytetované číslo je číslem z plemenné knihy. Pokud chovatel tvrdí, že všichni jeho psi byli rentgenologicky vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu, vyžádejte si o tom veterinární osvědčení. Zjistěte si u chovatele, jakou mělo štěně do doby odběru výživu, správný chovatel by vám měl poskytnout dvou až třídenní dávku krmiva pro štěně, neboť přechod na novou stravu by měl být postupný. 

Co si připravit pro štěně?

Ještě než štěňátko přivezete domů, musíte pro něj připravit několik věcí, aby se cítilo v novém prostředí dobře a dobře se zabydlelo.

Pelíšek

Aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně, potřebuje svůj vlastní pelíšek, kde bude moct v klidu a nerušeně odpočívat. Pelíšek v bytě umístěte na teplém místě bez průvanu pokud možno tak, aby štěně mohlo sledovat dění v bytě. Pokud nechcete, aby se štěňátko pohybovalo po vašem bytě samo, je vhodné ho od prvního dne navykat na jeho místo, kde bude odpočívat, a kde najde bezpečí. Pro bezpečnost pejska je nejlepší klec nebo ohrádka, která je uzavíratelná, a pro vašeho průzkumníka a likvidátora i velmi bezpečná. Na tu je ovšem nutné ho postupně zvykat. Velikost klece by měla být taková, aby v něm mělo štěňátko dostatek místa na pohyb, ale na druhé straně by klec neměla být tak velká, aby jedna část nesloužila jako místo pro odpočinek a hru, druhá jako záchodek. Na rozdíl od klece má být ohrádka větší, kde jedna část slouží jako pelíšek, druhá jako místo, pro vykonání potřeby. Ohrádku doporučujeme jen pro mladší štěňata, klec je vhodná jak pro štěňátka, tak pro adolescenty a dospělé psy. Klece a ohrádky vřele doporučujeme, protože při umístění zvířete uvnitř domu předejdete tomu, aby váš pejsek cokoli zničil nebo sám sobě nevědomky ublížil.
 

Misky na krmení a vodu

Štěněti připravte zvlášť misku na krmení a zvlášť misku na vodu. Umístěte je tak, aby k čisté pitné vodě mělo štěně volný přístup. Miska na vodu by měla být postavena na plastové podložce.

Obojek, vodítko

Štěně by si mělo brzy po odstavení začít zvykat na lehký obojek, který musí mít přiměřenou velikost, aby štěně neškrtil, ale ani aby mu sám nesklouzl. Štěně rychle roste, proto obojek často kontrolujte, aby jej neškrtil. Na obojek a vodítko můžete štěně navykat i doma. 

Hračky

Připravte štěněti vhodné hračky a naučte je si s nimi hrát. Nebude pak kousat do zařízení bytu a vašich bot.

Krmivo

Předem mějte připraveno krmivo, kterým chcete štěně krmit. Pokud si od chovatele přivezete několikadenní dávku krmiva, na které bylo štěně zvyklé, začněte po dvou dnech nahrazovat část původního krmiva novým, aby si štěně pomalu zvykalo na novou stravu.

Hřeben a kartáč

Štěně byste měli od počátku navykat na péči o srst. Vyberte takové pomůcky, které budou vyhovovat srsti vašeho psa.

Ostatní

Další věci, které budete pro svého pejska potřebovat, zjistíte časem. Je to například identifikační štítek nebo pouzdro na jméno a adresu, který se připevňuje k obojku, a je dobrý v případě, že se vám pes zaběhne. Další důležitou věcí je lékárnička pro první pomoc nebo přípravky proti klíšťatům a blechám. 

Jak absolvovat převoz štěněte od chovatele?

Pokud je to možné, odeberte si štěně od chovatele ráno, aby si na vás a na nové prostředí zvyklo, než nastane jeho první noc bez matky a sourozenců. Jestliže nemáte možnost být se štěnětem alespoň několik dní doma, zvolte dobu odběru před víkendem. Již při cestě od chovatele je potřeba se o štěňátko dobře postarat. Na přepravu budete potřebovat košík nebo přepravní schránku. Jedete-li autem, vezměte si s sebou deku a novinový papír, pokud je vzdálenost delší, nezapomeňte vzít také čerstvou vodu a misku. Ideální je, odebíráte-li štěně ve dvou, cestou jej držte na klíně a chraňte přikrývkou. Zastavte někde na klidném a bezpečném místě, aby se váš nový přírůstek mohl vyprázdnit a také si odpočinout od nové a jistě stresující zkušenosti, jakou je jízda autem. Buďte připraveni na to, že ve většině případu se štěňátko pozvrací. První návštěva veterináře se doporučuje již v den odběru, cestou domů, aby se vyloučily případné dědičné vady. Pokud veterinární lékař zjistí nějaké vážné onemocnění, můžete štěně vrátit chovateli, nebude to tak velké oboustranné zklamání, jako když se štěnětem již strávíte několik dní.

Seznámení štěněte s novým domovem

Nedovolte vašim dětem, aby štěňátko přivítaly příliš bouřlivě, mohlo by se polekat. Štěně by se mělo nejprve seznámit se svým novým domovem, proveďte ho všemi místnostmi bytu, kam mu bude do budoucna povolen přístup, ukažte mu jeho misky na vodu a stravu a jeho pelíšek. Pokud máte zahradu, proveďte štěně i tam. Pokud venku vykoná svou potřebu, chvalte jej. Postupně štěně seznamte se všemi členy domácnosti, jak s rodinou, tak i s dalšími zvířaty. Pokud máte doma již jiného psa je vhodné, aby se seznámili mimo domácnost, někde na místě, které váš pes nezná, a kde se tolik štěňátku nebude věnovat, a tím předejdete zbytečným nepříjemnostem při jejich prvním kontaktu. v prvních dnech, pokud už máte jiného psa, nezapomeňte se tomuto věnovat více než kdy jindy, aby nenabyl dojmu, že nový přírůstek do smečky mu bere vaši přízeň, bylo by to pro vaše štěňátko nebezpečné.

Protože změna prostředí a cesta od chovatele byla stresující, neobtěžujte vašeho nového mazlíčka zbytečným braním do náruče a jiným stresujícím věcem. Když se uklidní první rozrušení, podejte štěněti stravu. První dávka by měla být o jednu třetinu menší, než obvykle, protože štěně je rozrušené z cesty a nemusí mu být dobře. Štěně vykonává svou potřebu každé dvě hodiny, proto se snažte jej často brát ven. Okamžitě po příchodu domů začněte štěně vychovávat a vneste do jeho života pravidelnost. 

Jak se připravit na první noc?

Na první noc s novým štěňátkem je potřeba se připravit dopředu. Dobré je, si od chovatele přivézt kus látky, která byla několik dní umístěna v bývalém pelíšku, je načichlá štěňátku známým prostředím. Tuto látku také můžete omotat kolem teplého termoforu. Tyto věci štěňátku zajistí méně stresující přechod do neznámého prostředí. Před uložením ke spánku běžte štěně ještě jednou vyvenčit. Počítejte však s tím, že první noci se moc nevyspíte.

Na několik prvních nocí je velmi vhodné umístit pelíšek do ložnice, protože je velmi pravděpodobné, že bude štěňátko v průběhu noci naříkat. Nikdy štěňátko za jeho naříkání netrestejte, za klidnou noc jej pochvalte. Již od první noci doporučujeme přidělit štěňátku jeho pelíšek, který bude jen jeho, a ve kterém bude moct, nikým nerušen, odpočívat. My doporučujeme, obzvlášť pokud počítáte s umístěním vašeho nového pejska do bytu, klec. V průběhu noci, obzvlášť té první, pokud štěňátko naříká, pohlaďte ho, popř. ho tichým hlasem konejšete. Po několika málo nocích je nutné přemístit pelíšek vašeho pejska na místo, kde bude již navždy.